Ogród w stylu praktycznym czy nastawiony na wygląd – na co się dzisiaj zdecydować?

Każdy ogród bez wyjątku może zdecydowanie być w każdym względzie piękny, choć rzecz jasna piękno jest pojęciem względnym. Istnieją przecież miłośnicy krasnoludków ogrodowych, dla których mogą one stanowić kanon piękna… Pomijając kwestie co do estetyki, w fazie projektowania własnego ogrodu z pewnością warto się zastanowić, czy chcemy by przeważająca była w nim funkcja pragmatyczna, czy może raczej ta estetyczno-wizualna.
W naszej szerokości geograficznej ogród kojarzony będzie raczej z miejscem zorganizowanego aktywnie wypoczynku, czyli praktycznie niekończącego się strzyżenia trawy, grabienia liści czy pielenia chwastów. W Stanach Zjednoczonych ogród ma raczej naturalnie przedłużać funkcje salonu – służyć biernemu w formie wypoczynkowi, by nie powiedzieć: lenistwu. Właśnie stąd słynne tarasy z leżakami oraz ogrodowe baseny.
Sam ogród jest elementem otoczenia i w dużym stopniu niekiedy będzie podyktowany charakterem domu. Przy tych luksusowych willach raczej trudno znaleźć klasyczne ogrody owocowo-warzywne, a obok wiejskich chat pokrywanych strzechą z reguły rzadko buduje się okazałego typu tarasy i baseny w klimacie rodem z Ameryki. Możemy swobodnie w tym wszystkim bez cienia wątpliwości znaleźć równowagę, gdy będziemy kierować się umiarem i zupełnie zdroworozsądkowym podejściem. Praktyczne w swym wymiarze wykorzystanie ogrodu nie musi przekreślać jego funkcji estetycznych, i dokładnie odwrotnie. Na pewno warto przyjrzeć się w szczegółach własnej działce i sprecyzować cele związane z przyszłością. Czy jest konieczne, by inwestować w drogiego typu infrastrukturę, żeby zrobić wrażenie? Absolutnie nie. Czasami wystarcza tylko szczypta fantazji i inwencji twórczej. Ostatecznie zawsze mamy możliwość też zwrócić się o niezbędne wsparcie do fachowców w zakresie projektowania krajobrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>